Koenzym Q10, zwany eliksirem młodości, jest naturalną substancją występującą w komórkach organizmu. Nie jest on nowym odkryciem medycyny czy biotechnologii, jednak jego korzystne właściwości zostały rozpoznane stosunkowo niedawno, obecnie zaś koenzym Q10 stanowi jeden z bardziej popularnych komponentów wykorzystywanych w laboratoriach kosmetycznych. Warto więc zapoznać się z cennymi właściwościami tego organicznego związku, aby móc skutecznie przeciwdziałać efektom upływającego czasu.
Czym jest koenzym Q10?
Jak podają informacje encyklopedyczne PWN, koenzym Q zaliczany jest do grupy związków organicznych określanych mianem ubichinon. Występują one w komórkach (w mitochondriach) zwierząt, roślin i bakterii, w centrach energetycznych komórek. Ubichinony pochodzenia ludzkiego posiadają w swoim w łańcuchu 10 reszt izoprenowych – stąd jego nazwa - koenzym Q10. Właściwości koenzymu Q10, stosowanego z powodzeniem w kosmetykach, wynikają z jego biochemicznej funkcjonalności. Koenzym Q10 należy do grupy związków określanych mianem antyoksydantów, które zapobiegają zachodzącym, z udziałem wolnych rodników, procesom utleniania w komórkach, w efekcie więc ograniczają ich starzenie się. Ten związek organiczny powstaje w komórkach w sposób naturalny, nie zawsze jednak ilość wytwarzanego koenzymu Q10 jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przyczyną obniżenia poziomu koenzymu jest wiek, a także nadmierny i długotrwały stres lub przewlekłe schorzenia, choroba wieńcowa oraz nadciśnienie. Po 35. roku życia poziom produkowanego koenzymu w organizmie znacznie się obniża i jego ilość nie pokrywa istniejącego zapotrzebowania. Warto więc niedobory tego związku uzupełniać poprzez dostarczanie go komórkom w syntetycznej postaci (np. kapsułki lub preparaty kosmetyczne) oraz uwzględnić w diecie pokarmy bogate w ten koenzym (m.in. makrela, łosoś, sardynki, wątroba wołowa).
Właściwości „eliksiru młodości”
Koenzym Q10 znalazł zastosowanie we współczesnych, zaawansowanych technologiach kosmetycznych. Stanowi składnik wielu preparatów drogeryjnych przeznaczonych dla osób walczących z oznakami upływu czasu. Jako antyoksydant bierze aktywny udział w procesach wewnątrzkomórkowych, eliminuje wolne rodniki, czego widocznym, zewnętrznym efektem jest spowolnienie procesu starzenia się skóry. Koenzym Q10 uczestniczy w wielu wewnątrzkomórkowych procesach biochemicznych, dostarcza komórkom energii niezbędnej do regeneracji. Kosmetyczne zastosowanie koenzymu Q10 nie wyczerpuje katalogu dobroczynnych dla organizmu funkcji. Koenzym Q10 uczestniczy także w zabezpieczaniu organizmu ludzkiego przed wieloma schorzeniami układu krwionośnego, właściwy poziom koenzymu chroni przed miażdżycą i chorobami serca. Koenzym Q10, poprzez udział w procesach energetycznych komórek, poprawia przemianę materii, jest więc doskonałym sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą.
Składnik kosmetyków
Koenzym Q10 występuje często w kosmetykach w połączeniu z innym antyutleniaczem, m.in. z witaminą C. Taki mariaż zapewnia synergię działania uzupełniających się związków. To skuteczne połączenie występuje w kompleksowych liniach kosmetycznych znanych polskich i zagranicznych firm, takich jak Oceanic czy Nivea.
- AA QRC firmy Oceanic to seria pielęgnacyjna o potrójnych działaniu przeciwzmarszczkowym, orężem tych produktów, obok koenzymu Q10, jest koenzym R i witamina C (seria zawiera: mleczko, tonik, krem na dzień i na noc, krem pod oczy i na powieki, krem liftingujący oraz wygładzającą maseczkę).
- Firma Nivea zamknęła koenzym Q10 w produktach markowanych linią Nivea Visage (kremy Q Plus: na dzień, na noc i pod oczy).
- Krem Juvenance Selection z laboratorium kosmetycznego Juvena to doskonała kuracja dla starzejącej się skóry, zawiera czystą formę witamin A i C, których działanie wzmocnione zostało przez koenzym Q10.
- Doskonałe efekty w walce ze starzeniem się skóry wykazuje serum przeciwrodnikowo-detoksykujące z polskiego laboratorium kosmetycznego dr Ireny Eris.
Oczywiście jest to jedynie część propozycji kosmetycznych najbardziej popularnych firm na polskim rynku drogeryjnym, wiele znanych i cenionych laboratoriów działających pod marką Dior, Lancôme, Estée Lauder, czy klinik biotechnologicznych, takich jak Avene, Galenic, czy RoC, wykorzystuje w swoich produktach, obok innych komponentów, koenzym Q10 oraz jego dotleniające i regenerujące właściwości.
Odpowiednia pielęgnacja skóry preparatami z aktywnym związkiem Q10 pozwoli ograniczyć efekty działania rodników i starzenia się skóry, pamiętać jednak należy, że także właściwie skomponowana dieta uzupełniona suplementami koenzymu Q10 sprzyja zachowaniu młodości na dłużej.