Stres, ciągły pośpiech i zanieczyszczenia środowiska oraz zła dieta – to wszystko odbija swoje piętno na cerze, która traci witalność i sprężystość, szczególnie po okresie zimowym widoczne stają się na skórze oznaki zmęczenia. Ten zły stan i wygląd cery może dodatkowo pogorszyć nieumiejętne lub niewystarczające jej oczyszczanie. Obciążona zanieczyszczeniami lub resztkami makijażu skóra traci blask i staje się szara.
Demakijaż i głębokie oczyszczanie
Zanim zaaplikowane zostaną preparaty kosmetyczne, skórę twarzy, szyi i dekoltu należy bardzo dokładnie oczyścić z makijażu, zanieczyszczeń (łoju i potu) oraz kurzu. Do usuwania pozostałości makijażu najlepiej zastosować łagodny, kremowy preparat z przeznaczeniem do demakijażu (mleczko lub lotion), taki kosmetyk z pewnością nie podrażni skóry, a dzięki konsystencji i składowi (często wzbogaconemu ekstraktami roślinnymi i oleistymi substancjami), usunie nawet te pozostałości makijażu, które stawiają opór wodzie. Na polskim rynku drogeryjnym dostępna jest szeroka gama preparatów do demakijażu, wśród sprawdzonych i godnych polecenia marek można wymienić odświeżające mleczko oczyszczające Nivea Visage, przeznaczone dla skóry mieszanej i tłustej oraz odpowiednik tego produktu skierowany do posiadaczek cery suchej i normalnej. Skuteczny środek do demakijażu posiada w gamie swoich produktów także firma Vichy – dwa produkty Purete Thermale przeznaczone są dla cery suchej i wrażliwej oraz dla skóry normalnej i mieszanej. Firma Oceanic ma w swoim asortymencie wysokiej jakości mleczka do usuwania makijażu, każda linia produktów AA posiada mleczka kosmetyczne skierowane do określonej, wąskiej grupy klientek, można więc wybierać spośród preparatów przeznaczonych dla nastolatek, osób po 20. roku życia (AA Oligovital), dla młodych kobiet z nieznacznymi zmarszczkami (seria AA Wygładzająca Zmarszczki – dla kobiet po 25. roku życia, AA QRC) oraz dla pań w kwiecie wieku, które potrzebują dla swojej cery intensywnej terapii przeciwzmarszczkowej i rewitalizującej (linia AA Age Expert – przeciwzmarszczkowe mleczko do demakijażu dla cery dojrzałej po 30-tce oraz stymulujące mleczko AA Fitocitrus, które redukuje oznaki starzenia się skóry zachodzące w wyniku biologicznych procesów w okresie okołomenopauzalnym).
Demakijaż oczu
Pamiętać należy, że niewiele jest preparatów, które równie skutecznie usuwają podkład, puder oraz makijaż oczu. Ponadto trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie dostępne mleczka można aplikować bezpośrednio na powieki, oko jest bowiem bardzo wrażliwym narządem, zaś skóra wokół niego jest bardzo cienka oraz słabo nawilżona. Pielęgnacja skóry wokół oczu wymaga delikatnych substancji, które nie podrażnią spojówek, a jednocześnie efektywnie usuwają tłuste cienie do powiek, a nawet wodoodporną maskarę czy eyeliner. Aby móc wykonać kompleksowe oczyszczanie skóry twarzy, szyi i dekoltu należy wyposażyć kosmetyczkę w środek do demakijażu oczu, warto zwrócić uwagę na rodzaj kupowanego produktu – nie zawsze bowiem niska cena idzie w parze z jakością. Specyfiki aplikowane na powieki powinny być przebadane dermatologicznie i okulistycznie. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny również sprawdzić, czy określony kosmetyk jest bezpieczny i może być swobodnie przez nie stosowany (np. AA Plus Eye Perfect).
Wśród kosmetyków usuwających makijaż oczu można znaleźć mleczka i płyny, a także żele i oliwki. Dobór właściwego preparatu zależy z jednej strony od właściwości skóry wokół oczu (m.in. skłonności do alergii) i predyspozycji do stanów zapalnych lub podrażnień spojówek, a z drugiej strony od jakości makijażu, ściśle mówiąc od rodzaju stosowanych tzw. kosmetyków kolorowych (sypkie lub „tłuste” cienie do powiek, typ stosowanego tuszu do rzęs itp.). Wśród dostępnych kosmetyków można wybrać płyn do demakijażu firmy Matis z linii Soin Contour des Yeux, przeznaczonej do pielęgnacji skóry wokół oczu, obok oczyszczania preparat ten daje uczucie odprężenia, przynosi ulgę zmęczonym oczom i skórze dzięki zawartości wyciągu z herbaty.
Wodoodporna maskara do niedawna poddawała się jedynie kosmetykom o oleistej konsystencji, tylko tak można było skutecznie usunąć makijaż oczu i uniknąć porannych obrzęków powiek, ten niezawodny sposób obarczony był jednak wadami, bezpośrednio po usunięciu tuszu z rzęs nie można go było ponownie aplikować ze względu na tłuste rzęsy, które nie absorbowały maskary. Przemysł kosmetyczny znalazł jednak skuteczne rozwiązanie dla pań, które stosują wodoodporne tusze do rzęs – to rewelacyjny beztłuszczowy żel do demakijażu oczu firmy Talika (Démaquillant Soin des Cils Non Gras / Lash Conditioning Cleanser Oil Free).
Tonizowanie lub mycie skóry
Gdy makijaż na twarzy jest już przeszłością, można przystąpić do kolejnej fazy oczyszczania skóry. Pamiętać należy bowiem, że mleczka i emulsje usuwają tylko powierzchowne zanieczyszczenia i podkład, zostawiają przy tym tłustą powłokę na powierzchni skóry, która zatyka pory, a także stanowi bazę dla gromadzenia się nowych zanieczyszczeń (np. kurzu). Dopełnieniem oczyszczania jest przemycie cery wacikiem nasączonym tonikiem (najlepiej z tej samej linii kosmetycznej, co mleczko) lub zastosowanie do tego celu wody termalnej w spray’u (np. firmy Vichy lub Avene). Oczyszczenie jest zakończone, gdy podczas przemywania twarzy i szyi płatek kosmetyczny lub wacik pozostaje czysty.
Woda i mydło nie są niestety sprzymierzeńcami pięknej cery, ich stosowanie jest często przyczyną zaczerwienienia skóry oraz podrażnień, ponadto bieżąca woda z miejskich wodociągów swoim składem chemicznym odbiega od krystalicznej wody źródlanej, a w połączeniu z tradycyjną kostką mydła powoduje nadmierne wysuszenie naskórka. Niemało jest jednak kobiet, dla których mleczko i tonik nie wystarcza, aby oczyścić cerę. W takiej sytuacji można sięgnąć po żelowe emulsje do mycia twarzy (Nivea Visage, firmy La Roche – Posay, Oceanic), które w połączeniu z niegazowaną wodą mineralną lub przegotowaną, filtrowaną „kranówką” przyniosą taki sam rezultat oczyszczenia, jednak bez ubocznych, negatywnych skutków, które towarzyszą zastosowaniu chlorowanej, twardej wody i tradycyjnego mydła.
Aby zakończyć etap oczyszczania skóry można przetrzeć twarz chusteczką higieniczną lub specjalną chusteczką do demakijażu, która zaabsorbuje pozostałości kosmetyków i przygotuje twarz na kolejne kroki pielęgnacji, czyli peeling, nałożenie maseczki oraz kremu.