Nieuchronnie zbliżają się ciepłe dni, wiosna i lato to najlepszy czas, aby obnażyć piękne stopy. Zanim jednak zimowe obuwie trafi do szafy, a zastąpią je wiosenno-letnie buty, warto zadbać o stopy. Im też należy się odrobina luksusu, w końcu to one ciężko pracują przemierzając codziennie niezliczone kilometry.
Codzienny relaks dla stóp
Po długim i wyczerpującym dniu, każdy marzy o zasłużonym odpoczynku, stopy również wymagają troski, tylko zdrowe i zadbane będą nam służyć. Skutecznym sposobem dla wyeliminowania uczucia zmęczenia stóp, które cały dzień były uwięzione w obuwiu jest kilkunastominutowa kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół (np. mięty, lawendy, rumianku) lub olejków, doskonale sprawdzają się również sole przeznaczone tylko dla stóp, jeśli jednak nie mamy pod ręką takiego specyfiku można z powodzeniem zastosować garść soli kuchennej. Jeśli zmęczeniu towarzyszy również opuchlizna doskonale pomaga wówczas naprzemienna kąpiel w ciepłej i zimnej wodzie. Wystarczy kilka minut, aby poczuć ulgę i dać wytchnienie sfatygowanym stopom. Tę kojącą kąpiel najlepiej jest rozpocząć od wody o temperaturze nieco wyższej niż temperatura ciała, po kilku minutach można przenieść stopy na kilkanaście sekund do chodnej wody. Po każdej kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę stóp, warto także delikatnie masować i punktowo uciskać zmęczone kończyny. Po wyczerpującym dniu kładąc się spać, stopy należy ułożyć nieco wyżej niż poziom ciała, taka pozycja relaksuje i poprawia krążenie, a tym samym zmniejsza obrzęk stóp.
Konieczne zabiegi
Upiększając ciało nie wolno zaniedbywać stóp, to część ciała, która dodaje powabu i dobrze prezentuje się w odsłoniętym, letnim obuwiu, pod warunkiem jednak, że stopy są wypielęgnowane. Fakt, jest to zabieg czasochłonny, warto jednak poświęcić trochę czasu i choć raz w tygodniu wykonać pedikiur, choćby w domowych warunkach.Zestaw konieczny do wykonania pedikiuru to cążki lub obcinacz do paznokci, tarka do usuwania zrogowaciałego naskórka, można także użyć w tym celu pumeksu, ale należy pamiętać, że jest on doskonałym podłożem dla rozwoju bakterii i grzybów. Kolejny element podstawowego wyposażenia domowej pedikiurzystki to pilniczek (delikatny, ze sztucznego tworzywa lub papierowy) oraz patyczki do usuwania skórek. Niezbędne są także kremy pielęgnacyjne, które stanowią ukoronowanie zabiegu – o nich jednak później. Co jeszcze potrzeba, aby wykonać pedikiur? Oczywiście miska z ciepłą, mydlaną wodą i ręcznik. Ze względu na możliwość zakażenia nie wolno pożyczać przyrządów do manikiur i pedikiur, warto także po każdym zabiegu dokładnie je odkazić, aby wyeliminować możliwość zakażenia w przyszłości.
Przed przystąpieniem do pielęgnacji stóp należy usunąć z powierzchni paznokci pozostałości lakieru. Pierwszy krok to dokładna kąpiel, która zmiękczy zrogowaciały naskórek oraz przygotuje skórki okalające paznokcie do usunięcia. Po dokładanym wymoczeniu stóp należy je osuszyć. Potem można przystąpić do usuwania zrogowaciałego naskórka z pięt, boków, poduszek podbicia i dużych palców. Czynność tą trzeba wykonywać starannie i jednocześnie delikatnie, aby nie uszkodzić rozmiękczonej skóry. Następnie czas na paznokcie, które przycinamy, najlepiej na wysokości czubka palca, w linii prostej – zaokrąglone przycięcie sprzyja bowiem wrastaniu płytki paznokcia w skórę, co jest niestety dokuczliwie i bolesne. Krawędzie tak przyciętych paznokci wyrównujemy pilniczkiem i nadajemy im odpowiedni kształt. Kolejny krok to usuwanie skórek wokół paznokcia, jeśli są one dostatecznie wymoczone można z łatwością usunąć skórki za pomocą specjalnego patyczka, jeśli jednak czynność ta jest zbyt bolesna można wcześniej zaaplikować specjalny krem–żel przeznaczony do usuwania zbędnych skórek wokół paznokci. Po ich usunięciu należy wypolerować płytkę paznokcia z pozostałości skórek za pomocą specjalnego pilniczka o trzech powierzchniach, zróżnicowanych ze względu na stopień ścieralności powierzchni. Tak wygładzone i wypielęgnowane paznokcie są przygotowane do nałożenia podkładu i lakieru do paznokci. Podczas malowania paznokci trzeba zastosować separatory, delikatne, wyprofilowane gąbeczki, które pozwalają oddzielić paznokcie i pomalować dokładnie ich płytkę. Po wykonaniu powyższych czynności czas na aplikację kremu, który doskonale się wchłania w rozgrzaną i namoczoną skórę stóp.
Wśród szerokiej gamy produktów przeznaczonych do stóp kilka, ze względu na swoje właściwości, zasługuje na szczególną uwagę. Firma Scholl specjalizuje się w kosmetykach do stóp, w jej asortymencie obok preparatów przeciwpotnych i antybakteryjnych znajdują się także kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak: wzbogacony krem odżywczy do stóp Scholl z serii pielęgnacyjnej Gold, czy krem odżywczo – nawilżający lub zmiękczający. Oprócz tych produktów dużą popularnością cieszą się wyroby polskiej firmy Pollena Ewa z linii Len (krem do stóp na pękające pięty, balsam do codziennej pielęgnacji stóp). Z myślą o zniszczonej i suchej skórze stóp firma Neutrogena wprowadziła na rynek drogeryjny godny polecenia krem, który przynosi ulgę spękanym stopom przywracając skórze miękkość i gładkość.