Trendy w światowej modzie nie omijają także stoków narciarskich, które obecnie są wielobarwne dzięki miłośnikom nart ubranych w nowoczesne stroje. Warto więc, planując zimą aktywny wypoczynek zapoznać się z najnowszymi tendencjami w modzie oraz ostatnimi propozycjami rozwiązań technologicznych, które sprawiają, że narciarska odzież nie tylko jest szykowna, ale i funkcjonalna w trudnych, zimowych warunkach. Kompleksowa „kreacja” narciarki powinna być tak skompletowana, aby przede wszystkim zapewnić komfort podczas zmagania się z żywiołem i pomagać a nie przeszkadzać w szusowaniu. Dodatkowym atutem najnowszych kolekcji narciarskich jest duży wybór fasonów i kolorów wśród wysokiej klasy modeli.
Elementy stroju
Każdy element stroju narciarki jest istotny. Bielizna powinna być wygodna i elastyczna, najlepiej w sportowym fasonie, jednak dobór materiałów najbliższych ciału pozostaje w gestii indywidualnej decyzji. Duże znacznie ma także odzież wierzchnia, jej jakość decyduje o tym, jak długo możemy przebywać w zimowych warunkach. Kompletowanie garderoby narciarskiej należy więc zacząć od tego punktu. Na rynku dostępne są rozmaite kombinezony, jednak na stoku zazwyczaj najlepiej spisuje się sprawdzony zestaw: kurtka i spodnie, rozwiązanie takie jest bardziej praktyczne. Niebagatelne znaczenie ma rodzaj i jakość tkaniny i tworzywa z jakich wykonane są te części narciarskiego ubrania. Ciekawych propozycji jest wiele, dobór zależy od indywidualnych preferencji, gustu i zasobności portfela.
Podstawowe cechy które powinny posiadać kurtki i spodnie przeznaczone na stok, to nieprzemakalność i termoaktywność, co oznacza, że z jednej strony taki produkt utrzymuje temperaturę i zapobiega wyziębieniu organizmu, z drugiej strony kurtka „oddycha”, pozwalając uniknąć przegrzania i nadmiernej potliwości. Wykończenie takiej odzieży powinno być szczelne, co oznacza, że zakończenia kurtki (np. rękawy lub nogawki) powinny być tak skonstruowane (gumki, sznurki, paski ściągające z rzepem itp. rozwiązania), aby śnieg nie dostawał się do środka, a przy tym została zachowana swoboda ruchów. Być może jest to banalna uwaga, ale gdy śnieg dostanie się do środka nawet najbardziej profesjonalne systemy zastosowane w odzież nie uchronią przed negatywnym wpływem zimowej aury. Kaptur to niezastąpiony element każdej kurtki, podczas zamieci śnieżnej lub silnego wiatru chroni skutecznie twarz przed wpływem trudnych, zimowych warunków atmosferycznych. Dodatkowym atutem odzieży na narty jest wielobarwność, dzięki jaskrawym kolorom wkomponowanym w strój zwiększa się bezpieczeństwo na stoku, takie barwy są bowiem widoczne z większych odległości.
Konkretne propozycje
Warto przyjrzeć się odzieży narciarskiej proponowanej przez renomowane firmy, specjalizujące się w produktach przeznaczonych do wykorzystywania w zimowych, często ekstremalnych warunkach. Przegląd kolekcji ZIMA 2003/2004 pozwoli wskazać nie tylko funkcjonalność takiej odzieży, ale dodatkowo stanowi obraz obowiązujących trendów. Znana firma Rossignol, produkująca sprzęt narciarski, posiada ciekawą propozycję dla pań, które cenią prostotę fasonu w połączenie z wysoką technologią zastosowaną w tkaninach. Wszystkie modele kurtek posiadają odpinany kaptur dodatkowo wykonane są z wysokogatunkowych materiałów, które chronią przed mrozem, jednak tylko najwyższej klasy modele są z Gore Tex’em, cienką membraną umieszczaną pomiędzy powierzchnią wierzchnią kurtki a tkaniną podszewki. Kurtka wykonana z wykorzystaniem Gore Tex’u jest nieprzemakalna, chroni przed wiatrem, a dodatkowo pozwala „oddychać” – to jedno z najlepszych rozwiązań zastosowanych w odzieży narciarskiej, niestety te produkty nie należą do tanich, ich cena waha się od 1,5 tys. złotych w górę (proponowane modele Rossignol z Gore Tex’u: Elit i Saphir). Rossignol proponuje również spodnie narciarskie wykonane z użyciem membrany Gore –Tex, które można dowolnie skompletować z kurtką. Można także zaopatrzyć się w spodnie z „pianki”, które, dzięki swojej lekkości, zapewnią komfort na stoku i ochronią przed mrozem i wiatrem. Kurtki i spodnie prezentowane w tym sezonie przez firmę Rossignol w dominującej części są połączeniem stonowanych kolorów bieli, czerni, khaki i beżu. Oryginalną propozycją jest kurtka Saphir, w złoto- czarnej kolorystyce. Dla tych pań, które pragną odznaczać się na stoku, w kolekcji tej firmy znajdują się również modele z dominującym kolorem czerwonym, który doskonale sprawdza się na tle śnieżnobiałego puchu.
Firma Bergson proponuje w obecnym sezonie dość ciekawe rozwiązanie - kurtkę zimową z materiałem zewnętrznym Supra Tex XP 5000 i polarem wewnątrz, w modelach „3 w 1”, co pozwala wykorzystać kurtkę również przy wyższych temperaturach lub umożliwia noszenie samego tylko polaru. Kurtki i spodnie Bergsona dopracowane są w każdym szczególe, takie produkty z pewnością skutecznie ochronią przed negatywnym wpływem zimowej aury. Kurtki standartowo wyposażone są w kaptury z regulowanym ściągaczem, punktowe otwory wentylacyjne, dużą ilość tzw. suchych kieszeni, paski ściągające typu One Touch i regulowane ściągacze rękawów, które zabezpieczają przed śniegiem. Wszystkie suwaki zakryte są patkami przeciwśniegowymi. Spodnie wykonane są także z zaawansowanego technologicznie materiału Supra Tex wewnątrz z polarem lub siateczką transmisyjną. Niektóre z modeli posiadają na kolanach wzmocnienia z Cordury oraz rozpinane nogawki i fartuchy śnieżne w nogawkach. Dla tych, którym powyższe oznaczenia materiałów niewiele mówią, należy się wyjaśnienie: Supra Tex to nowoczesny, termoaktywny materiał odporny na wiatr i śnieg, mikroporowata struktura wewnętrznej warstwy pozwala na skuteczną i szybką transmisję wilgoci na zewnątrz, ta właśnie kurtka pozwala „oddychać”, natomiast polar „Polartec” to termiczny materiał poliestrowy zapewniający utrzymanie temperatury ciała oraz „oddychanie”, szyte są z niego nie tylko kurtki, ale również spodnie, rękawiczki, bielizna itp. Cordura to trwała tkanina, której właściwości są efektem specjalnej struktury włókien zapewniającej wysoką odporność na zdzieranie i tarcie. Co do kolorystyki proponowanej przez Bergsona dominują tradycyjne zestawienia czerwieni, koloru niebieskiego lub zielonego z czarnym. Ciekawą propozycją jest także kontrastowa kompilacja bieli, czerwieni i szarości.
Również firma Alpinus, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom narciarek i narciarzy, proponując ciekawą odzież na zimowe stoki. Zgodnie z dewizą tej firmy tylko wytrzymałość i profesjonalizm rozwiązań mogą zapewnić maksymalną satysfakcję podczas wojaży na deskach. Szeroka gama produktów Alpinus pozwoli każdemu znaleźć coś dla siebie, obok tradycyjnych materiałów w kurtkach firmy stosowany jest także Gore-Tex. Ubrania te zawierają wiele ciekawych elementów technicznych, które zabezpieczają przed śniegiem i deszczem. Wyższa klasa produktów Alpinusa wyposażona jest w system Recco (pasywna płytka zaszyta w ubraniu zwana reflektorem), który pozwala odnaleźć narciarza pod zwałami śniegu dzięki odbijaniu, ze zdwojoną siłą, fal emitowanych przez detektor będący w posiadaniu ekip ratowniczych. Produkty Alpinusa pozwalają kompleksowo ubrać amatorkę nart, poczynając od skarpet i bielizny poprzez kurtkę i spodnie, po czapkę lub nauszniki.
Przedstawione wyżej propozycje są tylko niewielkim fragmentem w całej ofercie zimowych kolekcji proponowanych przez rozmaite firmy. Ze względu na wysoką jakość godne polecenia są również produkty Milo, Campusa i Mellosa, Columbii, La Sportivy czy Salomona. Ubrania tych firm to gwarancja komfortu i funkcjonalności. Wybór zależy jedynie od gustu i zasobności portfela, warto jednak zainwestować w taką zimową „kreację”, która służyć będzie kilka sezonów i szybko nie wyjdzie z mody, poza tym skutecznie ochroni przed mrozem, wiatrem i śniegiem.