Jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami?

Dodał: patricia · Data: 2015-11-02 · Obejrzano: 1019 razy
Zdrowie
Jak leczyć przeziębienie domowymi sposobami?

Proste metody, polecane jeszcze przez nasze babcie, bywają równie skuteczne w walce z przeziębieniem, co apteczne medykamenty, a mają nad nimi jedną przewagę - są naturalne. Sprawdzają się jednak najczęściej tylko wtedy, gdy zostaną zastosowane na samym początku infekcji, zanim objawy zdążą się rozwinąć.  

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Niektóre objawy przeziębienia i grypy są podobne, różni je jednak intensywność i szybkość rozwoju. Wspólne objawy to: ból gardła, podwyższona temperatura, bóle mięśni czy stawów. Przeziębienie zazwyczaj rozwija się powoli, przez kilka dni (grypa dość gwałtownie, nawet w ciągu kilku godzin od wniknięcia wirusa do organizmu), zaczynając się od osłabienia, czasem uczucia przemarznięcia, może pojawić się katar (w grypie nie jest typowym objawem), drapanie w gardle, wystąpić łagodne bóle mięśni i stawów - dolegliwości te nie są jednak tak intensywne i uciążliwe jak w przypadku grypy, a podwyższona temperatura nie przekracza 38 stopni C.
Przeziębienie mija dość szybko, w ciągu kilku dni, podobnie bywa z grypą, ale osłabienie po niej może trwać nawet przez 2-3 tygodnie. W przypadku grypy objawy są nasilone: charakterystycznym objawem jest gorączka (38-41 st.C, zazwyczaj ok. 39 st.), ból głowy, silny ból mięśni i stawów, dreszcze, uczucie rozbicia, a nawet skrajne wyczerpanie, może pojawić się także zapalenie spojówek lub światłowstręt.
Często początek grypy mylony jest ze zwykłym przeziębieniem, zwłaszcza jeśli jest to grypa typu B lub C (zależna od rodzaju wirusa), która w przypadku osób dorosłych może przebiegać względnie łagodnie (u dzieci, ze względu na słabszą odporność, grypa typu C może mieć przebieg ciężki). Najcięższe objawy pojawiają się podczas grypy typu A.
Grypa niesie z sobą ryzyko poważnych powikłań (np. nadkażenia bakteryjne, zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego), zwłaszcza jeśli jest „przechodzona”, dlatego przez pierwsze 3–4 dni należy unikać wysiłku i spędzać ten czas w łóżku.

Domowe metody w walce z przeziębieniem

* Ciepła kąpiel. Najlepiej z dodatkiem olejku eterycznego (np. miętowy lub sosnowy). Można też wymoczyć w gorącej wodzie same stopy, wtedy do wody warto dodać trochę soli, a później wetrzeć w stopy rozgrzewającą maść kamforową i nałożyć grube skarpety.
* Rozgrzewający napój: Dwa plasterki świeżego imbiru, trzy goździki (przyprawa) zalać szklanką wrzątku. Po przestudzeniu, gdy napój będzie ciepły ale już nie gorący, dodać łyżkę miodu i sok z połowy cytryny.
* Inhalacje. Na katar pomaga wdychanie naparu rumianku lub olejku eukaliptusowego.
* Czosnek. Jest świetnym naturalnym antybiotykiem. Najlepiej stosować go jednak profilaktycznie lub pierwszego dnia, gdy objawy dopiero zaczynają się pojawiać, ponieważ gdy już się nasilą i orgnizm jest osłabiony chorobą, ciężkostrawny czosnek niepotrzebnie dodatkowo go obciąża.
* Lekka dieta. W czasie choroby powinno się jeść lekkie, zdrowe produkty. Na ten czas należy całkowicie odstawić słodycze, nabiał i czerwone mięso. Za to jeść dużo owoców (np. cytrusy i kiwi), warzyw i kasz (szczególnie jaglaną - ma działanie rozgrzewające oraz wysuszające, pomocne zwłaszcza przy katarze). Trzeba też pamiętać o piciu większych niż zwykle ilości płynów - zielona herbata zielona, herbatki owocowe (np. z dzikiej róży, kwiatów lipy) z dodakiem soku z malin. Dobrze sprawdza się także rosół (najlepiej z kury - drobiowy posiada więcej prozdrowotnych właściwości niż wołowy), który po pierwsze działa rozgrzewająco i wzmacniająco, a po drugie zmniejsza wydzielania śluzu, łagodzi katar i kaszel (rosół zawiera cysteinę - aminokwas, który przyspiesza odksztuszanie wydzieliny zalegającej w oskrzelach).
* Płukanie gardła. Ból gardła pomaga złagodzić płukanie go 3-4 razy dziennie wodą z solą (łyżeczka na szklanę wody) lub sodą (łyżeczka na pół szklanki). Można użyć także naparów ziołowych - z rumianku, szałwii lub tymianku - łyżeczkę ziół zalać szklanką wrzątku i pozostawić na kwadrans. Płyny powinny mieć temp. ciała, nie mogą być ani zimne, ani gorące.
* Nawilżanie powietrza. Na suche śluzówki nosa i gardła pomogą inhalacje oraz zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w mieszkaniu (np. poprzez układanie na kaloryferach mokrych ręczników).