Jak oszczędzać energię?

Dodał: patricia · Data: 2015-10-18 · Obejrzano: 1103 razy
Dom i ogród
Jak oszczędzać energię?

Oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne i uciążliwe, za to wprowadzenie w życiu kilku podstawowych zasad pozwoli w skali roku zachować w portfelu nawet kilkaset złotych. Na co warto zwrócić uwagę podczas codziennego korzystania z urządzeń elektrycznych?

Oświetlenie
* Zmieniając zwykłą żarówkę na energooszczędną świetlówkę można w ciągu roku zaoszczędzić ok. 45 zł, a koszt jej zakupu może zwrócić się już po pięciu miesiącach. Zmiana na świetlówki energooszczędne opłaca się jednak tylko tam, gdzie światło świeci się długo i często (powyżej 2 godzin na dobę). W miejscach, gdzie włączasz światło na krótki czas (np. łazienka) należy stosować tradycyjne żarówki. Najbardziej opłacalne są jednak żarówki LED.
* Zaopatrz włączniki w regulatory i ściemniacze oświetlenia.
* Zwróć uwagę na źródła światła w pomieszczeniach. Być może niepotrzebnie zapalasz główną dużą lampę w sytuacjach, kiedy wystarcza światło o słabszej mocy pochodzące np. z małej lampki.
* Alternatywne źródła światła. Ozdobne lampy oliwne czy lampki święcące dzięki wykorzystaniu technologii LED, pozwalają na nastrojowe oświetlenie pomieszczenia bez zużycia prądu.

Komputery i drukarki
* Pamiętaj, że laptop zużywa znacznie mniej energii niż komputer stacjonarny.
* Wyłączaj komputer, gdy nie będziesz z niego korzystać przez przynajmniej 20 minut.
* Zastanów się nad drukarką, której używasz. Laserowe zużywają aż o 80 proc. prądu więcej niż atramentowe.

Lodówka – pożeracz energii
* Lodówka to zazwyczaj jedyne urządzenie w domu, które podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę. Z tego też względu odpowiada za prawie 30 proc. zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Warto więc zainwestować w urządzenie energooszczędne (o najwyższej klasie energetycznej, czyli A+++), które pobierają znacznie mniej energii niż starsze lodówki.
* Kupując chłodziarkę w wyższej klasie energetycznej zmniejszymy swoje rachunki prąd, a oprócz tego przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego.
* Należy pamiętać o częstym odmrażaniu lodówki i dbaniu o prawidłowy stan uszczelek.
* Urządzenie powinno stać z dala od wszelkich źródeł ciepła i promieniowania słonecznego.    

Kuchenka elektryczna
* Odpowiada za ok. 20 proc. miesięcznego zużycia prądu w gospodarstwie domowym.
* Czas gotowania może ulec znacznemu skróceniu dzięki... używaniu pokrywki i małej ilości wody.
* Wyłączaj płytę grzejną już kilka minut przed końcem gotowania.  

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?
* Nie używaj funkcji stand-by w telewizorze lub radiu. Wbrew pozorom świecąca długo dioda czuwania pochłania spore ilości energii, w skali roku może to być wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych.
* Systematycznie usuwaj kamień w czajniku elektrycznym. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 10 proc. energii pobieranej przez to urządzenie. Gotuj w nim tylko taką ilość wody, jaka jest aktualnie potrzebna.