Jak prać i wybielić firanki?

Dodał: patricia · Data: 2015-09-26 · Obejrzano: 1185 razy
Dom i ogród
Jak prać i wybielić firanki?

Zachowanie bieli firan nie jest trudne - należy tylko pamiętać o odpowiednio częstym ich praniu i zachowaniu przy tym kilku podstawowych zasad. Jeśli firanki mają zachować swój ładny, biały wygląd na długi czas, nie wystarczy ich odświeżać dwa razy w roku z okazji świąt, ale prać przynajmniej co trzy miesiące. Jak? To już zależy od włókna, z którego zostały wykonane (naturalne jak np. bawełna, czy syntetyczne).

1. Namaczanie.
Po zdjęciu firan w pierwszej kolejności należy je dokładnie wytrzepać z kurzu. W zależności od tego, jak bardzo firanki były zabrudzone lub poszarzałe namaczanie powinno trwać od 15 minut do nawet kilku godzin (np. pozostawiając na noc, zwłaszcza te wykonane z bawełny). Jeśli pojawiły się na nich tłuste plamy (co czasem zdarza się np. na firankach kuchennych), przed namoczeniem w tłuste miejsca należy wetrzeć płyn do naczyń i pozostawić na kilka minut. W czym namaczać? Najlepiej w wodzie z proszkiem do białych tkanin, do którego dodajemy opakowanie proszku do pieczenia lub trochę sody oczyszczonej (każdy ze składników działa wybielająco).

2. Pranie
Firanki najlepiej prać ręcznie, zwłaszcza te wykonane z delikatnych, cienkich włókien. Jeśli jednak nie ma się na to czasu i decydujemy się na pranie w pralce, należy pamiętać o tym by:
- wybrać program przeznaczony do delikatnych tkanin,
- nastawić temp. na max. 30-40 stopni (wyższe temp. powodują odkształcanie firan),
- obroty wirowania powinny być niskie (a najlepiej zrezygnować z wirowania, które może powodować uszkodzenia włókien),
- nie wrzucać naraz zbyt dużo do bębna, ponieważ mogą ulec dodatkowemu pognieceniu,
- warto prać je w specjalnym worku-siatce do prania, ewentualnie w poszewce od poduszki, pozwala to dodatkowo chronić je przed uszkodzeniem.

3. Płukanie i suszenie
Do ostatniego płukania firanek z tkanin syntetycznych dobrze jest dodać garść soli, która ładnie je usztywni i nabłyszczy, a do tych z bawełny odrobinę krochmalu. Firanki ze sztucznych włókien należy powiesić na chwilę np. nad wanną, tak by ociekły z nadmiaru wody, po czym jeszcze wilgotne wiesza się w oknie. Z kolei firany bawełniane lub wykonane z tiulu należy suszyć rozłożone na płasko np. na ręcznikach.